Co dělat, pokud spadne počítač či prohlížeč
Může se to stát. Na vině je většinou výkon počítače nebo připojení, někdy se váš prohlížeč zcela zahltí mnoha úkony a někdy se uživatel prostě jen „uklikne“. Důležité je ve všech případech jedno pravidlo: NEPANIKAŘIT. V drtivé většině případů data někde jsou, jde jen o to vědět, jak se k nim dostat. Je to jednoduché, prostě zkuste Automatickou zálohu. Ale pěkně po pořádku:
Můžete použít vlastní zálohu, kterou jste vytvořili pomocí tlačítka „Uložit“. Musíte být přihlášeni (pokud ji máte, pak jste přihlášeni byli, proto se znovu přihlaste), klikněte na ikonku Přihlášení (vpravo nahoře) a poté „Rozpracované projekty“. Dostanete se přesne do bodu uložení.
Ovšem možná jste od tohoto bodu uložení udělali ještě dost práce a nechcete o ni přijít anebo nejste registrováni vůbec. Pak využijte funkci Automatického ukládání. Jak na to:
1. Spusťte samozrejmě znovu počítač, prohlížeč a jděte na www.tiskarena.cz
2. Nyní si zvolte stejný typ produktu, na kterém jste pracovali než vše spadlo (např. pokud jste pracovali na fotoknize s pevnými deskami na výšku, zvolte v horním menu „Fotoknihy“, pak „Fotokniha s pevnou vazbou“ a potom správný rozměr u správného motivu, např. „Basic bílá A4 šířka“). Pokud kliknete na tento produkt, vyskočí okno „Pokračovat v rozpracovaném projektu?“ a pod ním nejspíše budou 2 možnosti: „Automatická záloha v zařízení“ (to je ta, kterou hledáme) a „Vytvořit nový“ (ta slouží pochopitelně k založení nového produktu). Vyberte první možnost „Automatická záloha v zařízení“. Můžete si všimnout, že datum a čas jejího vytvoření budou stejné jako moment pádu počítače (prohlížeče) anebo jen o malinko dřívější.
3. Jste v polovině. Nyní je třeba ještě ukázat na fotografie, které jste do projektu použili a které jsou u vás na počítači (funkce klasického ukládání již má vše u nás na serveru, proto tento krok nepotřebuje). To je způsobeno tím, že prohlížeč nemůže samovolně prohledat váš disk (z hlediska bezpečnosti to není povoleno a je to tak správně), zda jsou na svém místě. Tato funkce zná jejich jména, velikosti, ale je nezbytné ukázat na jejich současné umístění (nejspíše bude stejné). Vyskočí na vás okno „Vložte chybějící fotografie“ a pod ním názvy fotografií, které byly použity ve vašem projektu. Kliknutím na tlačítko „Vložit fotografie“ ukážete postupně na jednotlivé fotografie.
POZOR! Pokud stisknete tlačítko „Přeskočit“, fotografie, které zůstaly nedořešeny obnoveny nebudou a to definitivně. Až takto dořešíte všechny fotografie, klikněte na „Pokračovat“.
TIP: Někdy může být trochu zdlouhavé podle jména vybírat jednotlivé fotografie z adresáře, kde jich jsou stovky, ale s tím si nelamte hlavu, nemusíte vše dělat po jedné. Označte v adresáři více fotografií najednou, klidně i ty, které použity nejsou, třeba všechny v adresáři, tato funkce se v tom již vyzná. Co potřebuje, použije, co nepotřebuje, vloží do zásobníku fotografií pro další použití. To velmi zrychlí vaši práci.
4. A je to. Nyní nejspíše vidíte práci v bodě, kde vám počítač nebo prohlížeč spadl. Můžete ji třeba klasicky uložit.
Na co si dát pozor:
• Nevytvářejte nový produkt stejného typu, jakmile to uděláte, stará automatická záloha se přepíše novou a to nevratně.
• Nevyvolávajte klasickou zálohu před Automatickou zálohou. Pokud to uděláte, opět se začne psát nová automatická záloha a ta stará bude nevratně pryč. Zkuste vždy nejdříve tu automatickou.